Współpraca Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego z ukraińskimi partnerami
Współpraca z partnerami ukraińskim została nawiązana na podstawie umowy bilateralnej między Uniwersytetem Wrocławskim a Uniwersytetem Lwowskim w 1996 r. i trwa nieprzerwanie do chwili obecnej. Wymiana i współpraca naukowa między Instytutem Pedagogiki UWr, a stroną ukraińską zainicjowana została przez dr Annę Haratyk i prowadzona jest do chwili obecnej przez wyżej wymienioną oraz dr Mirosława Piwowarczyka, a także pracowników Zakładu Historii Edukacji. Współpraca rozwijana jest przede wszystkim z Katedrą Pedagogiki Ogólnej i Pedagogiki Szkoły Wyższej Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu (LNU) im. Iwana Franki oraz w ramach kontaktów naukowych z pracownikami innych ukraińskich uczelni wyższych. Obejmuje ona m.in.:
Coroczne staże naukowe w ramach umowy bilateralnej odbywane we Lwowie w latach 1996-2019 Realizowane w ich trakcie badania nie ograniczały się wyłącznie do Lwowa, ale obejmowały również m.in. Iwano-Frankiwsk oraz Huculszczyznę. Przeprowadzane były kwerendy archiwalne we Lwowie, Iwano-Frankiwsku, kwerendy biblioteczne we Lwowie, Iwano-Frankiwsku, na Huculszczyźnie (Werchowyna/Żabie, Kryworiwnia, Jaworiw), Realizowano badania terenowe na Huculszczyźnie. Staże realizowane były przez dr Annę Haratyk i dr Mirosława Piwowarczyka. Obejmowały następującą problematykę badawczą: a) życie, kultura i wychowanie w rodzinach górali Huculszczyzny (i Podhala); b) opieka nad dziećmi osieroconymi i zaniedbanymi w Galicji (XIX- pocz. XX w.); c) kształcenie pedagogów na Ukrainie, działalność szkolnictwa na Ukrainie (XIX-XX w.); d) działalność polskich organizacji i towarzystw społecznych, kulturalnych, oświatowych (XIX-XX w.).
Organizacja wyjazdów studyjnych na Ukrainę. Uczestnikami wyjazdów byli zarówno pracownicy naukowi, jak i studenci.
Opieka nad pracownikami naukowo-dydaktycznymi z Katedry Pedagogiki LNU. Opiekę nad stażystami sprawowali dotąd dr Anna Haratyk i dr Mirosław Piwowarczyk.
Opracowanie monografii i cyklicznych publikacji. Wydano dotąd m.in. pracę Huculszczyzna. Kultura i edukacja, pod red. Anny Haratyk, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2009; we współpracy z pracownikami LNU ukazało się w latach 2011-2021 dziewięć tomów pod wspólnym tytułem Rozwój polskiej i ukraińskiej myśli pedagogicznej na przestrzeni XIX-XX wieku, (każdy z tomów poświęcony innej problematyce). Tomy wydawane naprzemiennie przez stronę polską i ukraińską. Obecnie trwają prace koncepcyjne nad 10 tomem, który zostanie zredagowany i wydany przez stronę polską.
Publikowanie prac naukowych na Ukrainie. Efektem prowadzonej współpracy (nie tylko z naukowcami LNU, ale również innych uczelni) i badań są publikacje w monografiach wieloautorskich i czasopismach wydawanych na Ukrainie, m.in.: Wisnyk Lwiwskoho uniwersytetu. Serija pedahohiczna, Naukowi zapysky. Serija: Pedahohika i psycholohija (Winnica), Рідна Школа, Карпати: людина, етнос, цивілізація, Науковий журнал з проблем карпатознавства.
Organizacja cyklicznych konferencji pod hasłem Polsko – Ukraińskie Dni Historyczno–Pedagogiczne. Do wybuchu pandemii Covid-19 odbyło się 9 takich konferencji (naprzemiennie w Polsce i na Ukrainie). Ich dalszą realizację przerwała pandemia i trwająca wojna. Konferencje poświęcono różnorodnej i szeroko pojętej problematyce historyczno-pedagogicznej. Organizatorami konferencji były Zakład Historii Edukacji Instytutu Pedagogiki UWr (dr Anna Haratyk, dr Mirosław Piwowarczyk) oraz Katedra Pedagogiki Ogólnej i Pedagogiki Szkoły Wyższej Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki.
Organizacja, współorganizacja i udział w konferencjach po stronie polskiej i ukraińskiej.
Członkostwo w kolegiach redakcyjnych. Członkostwo (od 2019) w kolegium redakcyjnym cyklicznego recenzowanego czasopisma Visnyk of the Lviv University. Series Pedagogics – Вісник Львівського університету. Серія педагогічна – dr Mirosław Piwowarczyk.
Opr. dr Anna Haratyk